TRYB JASNY/CIEMNY

Wstęp do wyznaczania mądrych celów

Czy masz wrażenie, że czas przelatuje Ci między palcami? Uważasz, że powinieneś wykorzystywać go lepiej? Zmieszczenie jak największej ilości zadań w trakcie doby wydaje Ci się dobrym pomysłem, a może sposobem na wypalenie? Nasze życie jest ograniczone, więc pomyśl o tym, czym je wypełnić, zaczynając od tego, co ważne.   

(Fot. Kenny Eliason, źródło: Unsplash)

Czasu nie można zaoszczędzić, aby mieć więcej dnia następnego. Należy go mądrze pożytkować, zamiast trwonić na sprawy, które nie mają znaczenia. Nie chodzi o bezmyślne odhaczanie zadań, ale o wybranie i realizację działań spójnych z wizją swojego życia.  

Zacząć od końca 

Każdy miewa takie momenty, gdy pomimo pędu dookoła, życie każe zwolnić. Patrzenie na rzeczywistość przez pryzmat strat i spraw ostatecznych dodaje lub odbiera znaczenia temu, co robimy. Zdając sobie z tego sprawę, warto rezygnować z nieważnych zadań na rzecz tych, które mają sens. Poniższe pytania pomagają w określeniu wizji życia, zaczynając od tego, co wydaje się najodleglejsze, a kończąc na najbliższym roku. 

  1. Jak spędzę resztę życia, jeśli okaże się, że zostało mi pół roku?
  2. Jak moje życie będzie wyglądało za 10 lat?
  3. Jak moje życie będzie wyglądało za 3 lata?
  4. Jak moje życie będzie wyglądało za rok?

Po udzieleniu odpowiedzi, należy sprawdzić, czy dążenia są spójne oraz ocenić, jak bardzo utworzona wizja jest atrakcyjna. Gdy zajdzie taka potrzeba, zostaje poprawiana. 

Ocena satysfakcji 

Kolejnym krokiem jest określenie poziomu satysfakcji ze swojego życia. Aby to wykonać, należy wymienić najważniejsze obszary (jeden pod drugim), które składają się na życie, np.: rodzina, zdrowie, związek, finanse, pasje, praca. Obok każdego z nich przyporządkowuje się liczbę odpowiadającą obecnemu zadowoleniu, posługując się skalą procentową (1% - bardzo źle, 100% - bardzo dobrze). Następnie, wybierane są 3 obszary do zmiany i określany jest ich pożądany poziom.  

Ocena satysfakcji - przykład
Ocena życiowej satysfakcji (autor: Sandra Sawicka, Czasnacoaching.pl)

Po ocenie życiowej satysfakcji można przejść do wyznaczania celów, które spowodują wzrost w wybranych obszarach. Tutaj znajdują się informacje o tym, jak formułować cele. 

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Dyplomy i certyfikaty






instagram @czasnacoaching.pl

Copyright © Czasnacoaching.pl