Błędne koło prokrastynacji
Czy miewasz tak, że postanawiasz sobie, że coś zrobisz, ale za każdym razem odkładasz to na jutro? A może snujesz plany, których do tej pory nie zrealizowałeś? Gdy masz do wykonania ważne zadanie, znajdujesz coś innego do zdziałania? To oznaki prokrastynacji. W tym artykule dowiesz się, na czym polega jej błędne koło i co traci osoba odkładająca.
![]() |
Odkładanie powoduje, że wszystko robimy na ostatnią chwilę. (fot. Crystal Jo, źródło: Unsplash) |
Czym jest prokrastynacja?
Najprościej ujmując, prokrastynacja jest wielokrotnym przekładaniem realizacji zadania, nawet wtedy, gdy okoliczności są sprzyjające, aby je wykonać. Zwlekający zyskuje lepsze samopoczucie i ulgę, które wkrótce zamieniają się w nerwowość, strach oraz stres z powodu poczucia, że coraz mniej czasu zostało na wykonanie planowanej czynności.
Przykład: Monika od 4 lat twierdzi, że musi napisać powieść. Zawsze marzyła o jej wydaniu. Uważa to za najważniejszy cel. Jednak, gdy przychodzi czas na pisanie, zawsze znajduje inne rzeczy do zrobienia. Decyzje o zmianie planów podejmuje pod wpływem impulsu.
Monika odkładając realizację swojego marzenia, nabywa nawyk odwlekania, dlatego szanse na jego zrealizowanie spadają z każdym przełożeniem sprawy na później.
Efekt? Natychmiast!
Powyższy przykład wskazuje na nastawienie na natychmiastowy rezultat. Zamiast wykonać to, co jest zaplanowane, sięgamy po to, co daje natychmiastowy efekt, przyniesie nagrodę. Zapomina się o tym, że to, co ważne, nie zajmuje chwili, ale wymaga czasu na zasianie i zbieranie plonów, poświęcenia. Trzymanie się planu daje coś bardzo ważnego – dyscyplinę.
Dyscyplina jest mostem pomiędzy celami, a ich realizacją. – Jim Rohn
Kiedyś do znużenia czytałam i słuchałam o ludziach sukcesu. Ich sposobach na: planowanie, efektywny dzień, odpoczynek, rozwój biznesu. Zazwyczaj łączącą ich postawą była dyscyplina. Prokrastynacja jest jej przeciwieństwem.
Co traci prokrastynator?
Nawyk odwlekania przynosi różne negatywne skutki uzależnione od sytuacji, w jakiej się znajduje. Można zaliczyć do nich:
- słabe wyniki w szkole lub pracy,
- niezrealizowane cele oraz marzenia,
- wizerunek nieodpowiedzialnego człowieka,
- niską samoocenę, brak wiary we własne możliwości,
- utrata zdrowia lub życia w przypadku nierealizowania badań lekarskich.
Ponadto postawa osoby zwlekającej wpływa na innych, którzy czekają na zrealizowane zadania. Powierzenie spraw tej osobie sprawia, że niektóre szanse mogą przepaść.
Niektórzy mogą niesłusznie ocenić odkładających jako leniwych. Bycie leniwym oznacza nierobienie niczego albo wykonywanie minimum. Prokrastynator często intensywnie pracuje, zastępując zadanie innym. Ma poczucie, że mógł być efektywniejszy, a to, co osiągnął, mogło być lepsze, gdyby nie ociągał się z jego wykonaniem do ostatniej chwili.
Jeśli jesteś zainteresowany tym zagadnieniem i chcesz dowiedzieć się więcej, to w następnym artykule znajdziesz informacje o jej powodach.
Komentarze
Prześlij komentarz